🌺 Viva Seniorzy 🌺 Zapraszamy 🌺 29-30 września 2023  

Organizator:

15 czerwca Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Podziel się

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Praw Osób Starszych, który został zainicjowany przez Międzynarodową Organizację Zapobieganiu Przemocy wobec osób starszych oraz Światową Organizację Zdrowia.

 

Organizatorzy pragną zwrócić uwagę na niewłaściwe traktowanie osób starszych przez resztę społeczeństwa. Często zdarza się, że są oni dyskryminowani i marginalizowani ze względów na swój wiek. W wielu krajach starość upatrywana jest jako problem i stanowi temat tabu. 

Wraz ze znacznym wzrostem osób starszych a zdecydowanie mniejszym młodego pokolenia, zwiększa się aktywizacja seniorów. Coraz bardziej widoczna jest zmiana wizerunku osób starszych jako schorowanej i zniedołężniałej na człowieka, który dopiero w wieku emerytalnym odkrywa uroki życia. Światowy Dzień Praw Osób Starszych jest idealną okazją, aby społeczeństwa zwróciło uwagę na problemy osób starszych, zrozumieniu ich oraz upowszechnianiu wiedzy o posiadanych prawach seniorów.

Należy pamiętać, że duży wpływ aktywizację osób starszych są częste kontakty ludzi młodych ze starszymi, które pozwalają budować więzi i zrozumieć różnice międzypokoleniowe.

To wyjątkowy dzień w kalendarzu, przypominający nam, aby Seniorki i Seniorów na co dzień otaczać szacunkiem, troską i opieką. Pamiętajmy o tym każdego dnia i włączajmy osoby starsze we wszystkie aspekty życia.