🌺 Viva Seniorzy 🌺 11-12 października 🌺 Czekamy na Was!  

Organizator:

Festiwal uśmiechu i wzajemnych inspiracji

Podziel się

Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu zaprasza na wielkie senioralne święto! Już po raz dwunasty październik stanie się miesiącem poznańskich seniorek i seniorów. Uroczysta inauguracja jesiennego cyklu „Senioralni. Poznań” odbędzie się 24 września o godz. 12.00 na placu Wolności.

 

Dobra nuta na start

W programie spotkania występ zespołu Żuki Rock'n'Roll Band, który zaprezentuje m.in utwory z repertuaru The Beatles. Na senioralnej scenie pojawi się również grupa Senioruki - jej członkami są seniorzy grający na ukulele. W tym roku powracamy do korzeni i z okazji otwarcia jesiennego cyklu wydarzeń zapraszamy na koncert. Mamy nadzieje, że tak jak w poprzednich latach, wkroczymy w ten jesienny, bardzo senioralny czas tanecznym krokiem – zachęca Wojciech Bauer, dyrektor CIS. W trakcie inauguracji wręczone zostaną kolejne certyfikaty w ramach akcji Miejsca Przyjazne Seniorom oraz nagroda Miejskiej Rady Seniorów „Najlepszy Przyjaciel Seniorów”. Swoją ofertę zaprezentują również tegoroczni partnerzy inauguracji – Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii oraz Centrum Medyczne Synexus. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Miesiąc senioralnych wydarzeń

Impreza jak w soczewce skupia to, co w mieście najlepsze dla seniorek i seniorów - jest po to, żeby zaprezentować ofertę, z  której można korzystać w Poznaniu na co dzień, a dziś oferta miasta jest naprawdę bardzo szeroka. Jest też impulsem dla innych do tego, żeby działać na rzecz osób starszych – podkreśla Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania. Zaproszenie do udziału w „Senioralnych" skierowane jest nie tylko do poznanianek i poznaniaków, ale też seniorek i seniorów z Ukrainy przebywających obecnie w Poznaniu.

Program „Senioralnych” otworzą targi Viva Seniorzy!, które odbędą się w dniach 30 września-1 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonie nr 3. W programie imprezy ciekawe warsztaty (cyfrowe, wikliniarskie, malarskie, rękodzielnicze, gry w boule, nordic walking), wykłady (na temat aktywności zawodowej osób starszych, zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa i wolontariatu senioralnego) i przeróżne aktywności - do wyboru taniec hawajski, tahitański, cygański, joga i tai chi. Na targowej scenie wystąpi Andrzej Rosiewicz, program kabaretowy zaprezentuje Zenon Laskowik, a towarzyszyć mu będzie Jacek Fedorowicz, Grzegorz Tomczak oraz Michał Ruksza. Na deser VIVA prywatka, czyli potańcówka z DJ Zoranem.

Targi to wstęp do zabawy i ciekawych spotkań, które potrwają przez cały październik. Wśród wielu wydarzeń przygotowanych przez Centrum Inicjatyw Senioralnych we współpracy z instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. „Senioralni” tradycyjnie będą zachęcać do wyjścia z domu i zwiedzania przeróżnych miejsc – wśród propozycji Tour de Zoo, spacer w okolicznościach egzotycznej roślinności, filmowa przechadzka po Poznaniu oraz możliwość zajrzenia w teatralne zakamarki. Kulturalni maniacy nie zawiodą się – będą mogli liczyć na zniżki w poznańskich teatrach, ale też zobaczyć spektakle w wykonaniu swoich rówieśników. W październiku sporo projekcji filmowych, również takich, na które można wybrać się z wnuczkami czy wnukami, do tego koncert piosenek filmowych, spotkania z poetami i reżyserami.

Na edukację nigdy nie jest za późno, do czego co roku namawiają „Senioralni” – w programie pokazowe lekcje języków obcych, kurs komputerowy, konsultacje cyfrowe, warsztaty teatralne, fotograficzne, tworzenia świec woskowych, barwienia tkanin czy odczytywania łacińskich inskrypcji. Seniorki i seniorzy będą mogli zakosztować również wirtualnej rzeczywistości przez specjalne okulary. Na wykładach, których również nie zbraknie, m.in. opera w przekroju, historia sztuki, będzie też coś dla owadzich przyjaciół.

„Senioralni” to zawsze bodziec do tego, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z badań profilaktycznych i przeróżnych aktywności. W programie m.in. bezpłatne konsultacje z lekarzami, dietetykami, fizjoterapeutką uroginekolgiczną, kurs gimnastyki na bóle kręgosłupa i ćwiczenia w wodzie. Tradycyjnie nie zabraknie porad na temat rent i emerytur oraz spotkań zachęcających do korzystania i angażowania się w wolontariat. O bezpieczeństwo wszelakie zadbają w tym roku policjanci, strażnicy miejscy, ratownicy medyczni oraz radcowie prawni. Skusicie się?

Pełen program wydarzeń „Senioralnych” dostępny będzie w październikowym wydaniu miesięcznika Senioralny Poznań oraz na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych: www.centrumis.pl. Więcej informacji: Centrum Inicjatyw Senioralnych, ul. Mielżyńskiego 24, tel. 61 847 21 11.

Organizatorzy: Centrum Inicjatyw Senioralnych, Miasto Poznań. Producent: Estrada Poznańska. Partnerzy inauguracji: Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii, Centrum Medyczne Synexus. Patronat honorowy: Prezydent Miasta Poznania. Patronat medialny: Senioralny Poznań, Głos Wielkopolski, Gazeta Senior, My60+, TVK Winogrady, Radio Emaus.