🌺 Viva Seniorzy 🌺 Zapraszamy 🌺 29-30 września 2023  

Organizator:

Poznań Design Festiwal: Dobrostan

Podziel się

„Dobrostan” - to hasło tegorocznej edycji Poznań Design Festiwal. W programie święta wzornictwa jest blisko 40 wydarzeń: wystawy, warsztaty, projekcje filmowe, wykłady i dyskusje. Warto spędzić tydzień z projektantami z całej Polski między 23. września a 1. października. Zapraszamy m.in. do Starego Browaru i do Centrum Kultury Zamek.

 

Podczas Poznań Design Festiwal lokalni designerzy, ale też goście z Warszawy, Katowic, Krakowa i Szczecina, przyjrzą się pojęciu dobrostanu, szczególnie istotnemu w tak dramatycznie szybko zmieniającej się rzeczywistości. Tegoroczne hasło ma skłonić do refleksji nad przejawami dobrostanu w architekturze, w przestrzeniach wspólnych i prywatnych, a także w kontakcie z przedmiotami codziennego użytku.

- Wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja, kryzys klimatyczny i energetyczny, kolejny rok pandemii skłaniają nas do zadania sobie pytania o to, czym jest dobrostan. Czy mamy zasoby, by go osiągnąć i zrobić to, posługując się narzędziami, których dostarcza świat sztuki i wzornictwa. Sprawdzimy, jak w czasach niepewności rozumieją to pojęcie współcześni projektanci i projektantki i jak bardzo jest nam ono potrzebne w 2022 roku. Jeszcze przed otwarciem festiwalu zapytaliśmy jego współtwórców, czym jest dla nich dobrostan. Odpowiadali, że to: równowaga między "chcę", "muszę" i "mogę"; przestrzeń, w której współgrają wolność i odwaga czy wreszcie moment spokoju, jak wtedy kiedy patrzy się na morze. Te różnorodne, osobiste definicje pokazują, jak pojemne jest to pojęcie - mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.

W sumie przygotowaliśmy prawie 40 wydarzeń w 5 blokach programowych: kids design, cinema design, warsztaty dla dorosłych, wystawy oraz wydarzenia towarzyszące. Bogaty program imprezy jest dostępny dla wszystkich i bezpłatny.

- Nieważne, ile uczestnicy festiwalu wiedzą o designie – czy dopiero zaczynają z nim swoją przygodę, czy wiedzą już o nim prawie wszystko – kilkadziesiąt zaplanowanych wydarzeń ma wyzwolić kreatywność i motywować do twórczego działania – tłumaczy Andżelika Jabłońska, dyrektorka festiwalu.

Festiwal zainauguruje poświęcona tegorocznemu hasłu seria wykładów i dyskusji Poznań Design Talks. Podczas konferencji w 3 panelach dyskusyjnych głos zabierze 11 prelegentów. Uczestnicy porozmawiają o tym, czym jest dobrostan w architekturze, designie i przestrzeni publicznej. Będą też dyskutować o relacjach ludzi, miast i rzek oraz o dobrostanie w projektowaniu. Start | piątek | 23. 09 | 11:00 | Scena Nowa CK ZAMEK.

W programie jest osiem wystaw, w tym wystawa główna festiwalu, LABORATORIUM DOBROSTANU. Co sprawia, że jesteśmy w dobrym stanie? To pytanie kuratorka Agata Kiedrowicz zadała sobie, ale przede wszystkim bohaterom wystawy – artystkom i projektantom. Na Laboratorium Dobrostanu składają się podcasty z projektantami oraz spacery dźwiękowe, wielkoformatowe portrety fotograficzne, obiekty oraz mapy myśli dające wgląd w proces twórczy.  Wernisaż | Piątek | 23.09. | godz. 18.00 | Stary Browar, Słodownia +1

Z kolei wystawę PROJEKT DOBROSTAN przygotowali uczniowie z poznańskiego Liceum Akademickiego Da Vinci. To właśnie dobrostan młodzieży w ostatnich latach, w czasie pandemii, został mocno zachwiany i wielu młodych ludzi nie odbudowało jeszcze swojego stanu psychicznego po doświadczeniach izolacji. Dodatkowo wpływ na rozumienie tego pojęcia mają doświadczenia związane z wojną w Ukrainie.

- Jak tylko wybuchła wojna, postanowiłyśmy zrobić projekt, który będzie zachęcał Polaków do pomocy oraz podnosił na duchu i wspierał uchodźców z Ukrainy. Stworzyłyśmy plakaty, ukazujące cierpiących ludzi w Ukrainie, potrzebujących pomocy wraz z tematycznymi hasłami. Rozwieszono je na najczęściej odwiedzanych ulicach Poznania. Do tego zaprojektowałyśmy pocieszające i rozweselające naklejki, które potem nalepiano na jedzenie dla Ukrainek i Ukraińców – tłumaczą licealistki, współtwórczynie projektu. Wernisaż: Piątek | 23.09 | godz. 18:00 | Stary Browar, Słodownia +1

W ostatnim czasie zaburzony został również dobrostan rzek. A tym samym ludzi, którzy czerpią z jej skarbów. By oddać hołd życiodajnej wodzie, w programie festiwalu znalazło się słuchowisko DZIKIE RZEKI. Gitarzysta i kompozytor zafascynowany odkrywaniem dawnych światów, Michał Zygmunt, zaprezentuje kojące nagranie dźwiękowe, wykonane nad polskimi wodami. Sobota | 24.09 | 20:00 | Atrium +1 | Stary Browar

Na Poznań Design Festiwal nie mogło zabraknąć warsztatów dla wszystkich: dzieci, nastolatków, dorosłych, a także seniorów. Wspólnymi siłami stworzymy m.in. kolektywny zin o dobrej przyszłości, Pracownia Vzory zaprosi na warsztaty tapicerskie, a grupa MIXER - na warsztaty Ene due rabe zobacz w rzece żabę, które będą skoncentrowane wokół tematu rzeki. Na festiwalu będzie też można wziąć udział w treningu elastyczności psychologicznej. Z kolei na warsztatach w bloku Kids Design najmłodsi stworzą m.in opakowanie-kamień, które może stać się plecakiem lub schowkiem. Podczas warsztatów dzieci porozmawiają o tym, co może być kamieniem radującym, a co nas obciąża, czym jest dobrostan i czy zawsze jest dobry. Za to seniorzy wezmą udział w warsztatach Pytajnik. Przestrzeń wspólna, na których przyjrzą się potencjałowi podwórek miejskich. Porozmawiają o potrzebach, o możliwościach projektowych, o zmianach jakie przeszły podwórka na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Dyskusja stanie się inspiracją do opracowania wielkoformatowych kolaży przedstawiających idealne przestrzenie wspólne. Wykorzystane zostaną różne materiały, m.in. tapety i inne pochodzące z odzysku. Uwaga! Na warsztaty obowiązują zapisy.

O desiginie po raz kolejny już porozmawiamy w sali kinowej. To możliwe dzięki współpracy PDF z Short Waves Festivalem. Zapraszamy na SHORT TALK o rzeczach i uczuciach. A pretekstem do rozmowy będzie projekcja filmu dokumentalnego DING (reż. Pascale Egli, Aurelio Ghirardelii, dokument, 22 min., Szwajcaria, 2021.) Zapraszamy do rozmowy o bardzo szczególnych technologiach, materiałach i towrzywach, będących częścią każdego projektu - o emocjach. Co nas łączy z przedmiotami? Jakie miejsce w naszym życiu zajmują dobra materialne? Jaka jest ich rola w kontaktach z innymi ludźmi? Kim może być dla odbiorcy projektant? Spotkanie poprowadzi Joanna Baranowska, programerka Shot Wave Festival i studentka psychologii. 

Na Poznań Design Festiwal zapraszamy też na wykłady. Jeden z nich został zatytułowany „NFT i MetaVerse jako przyszłość designu i szansa dla artystów i galerii” i odbędzie się w piątek, 30. września o godz.17:00 w Starym Browarze. Zapraszamy też na spotkanie online wokół koloru roku 2023, który zostanie ogłoszony w połowie września. Kolor roku jest typowany przez doświadczonych prognostyków trendów. Naszą gościnią będzie Helen van Gent z AkzoNobel. Ekspertka opowie więcej o tym, jak powstają i jaki wpływ na nasze życie mają trendy kolorystyczne, które nie pozostają bez związku z naszym samopoczuciem. Środa | 28.09 | godz. 14:00 | online

A na tym nie koniec. W Pracownii Vzory przy ul. Ślusarskiej, w miejscu, które pełni rolę całorocznego biura Poznań Design Festiwal, odbędą się festiwalowe wydarzenia: spotkania, warsztaty, a także wystawa Oskara Zięty

Na festiwal zapraszamy do Centrum Kultury Zamek, Starego Browaru, a także do Galerii Pyramida przy Garbary 64, Pracowni Vzory oraz do Bramy Poznania.

Pełen program jest dostępny na stronie www.poznandesignfestiwal.pl.

Warto śledzić profile wydarzenia  na Facebooku: www.facebook.com/PoznanDesignFestiwal i na Instagramie www.instagram.com/poznan_design_festiwal/.

Organizatorem Poznań Design Festiwal jest Fundacja Made in Art.

Wydarzenie dofinansowuje Miasto Poznań.

Patronat honorowy PDF:

Prezydent Miasta Poznania.

Patroni medialni PDF:

Radio Afera, Lepszy Poznań, Architektura & Biznes, IKS, kultura.poznan.pl, Nowy Magazyn, Freshmag, WhiteMAD, TuuMagazyn

Nasi partnerzy:

Miasto Poznań, Stary Browar, Centrum Kultury Zamek, Międzynarodowe Centrum Kultury, Poligrafia Fabisiak, Pomarańczarnia, AkzoNobel, Hedpes, Skela Drukarnia Reklama, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuki w Szczecinie, Galeria Pyramida, Pracownia Vzory, Liceum Akademickie Da Vinci, SHORT WAVES FESTIVAL, Fundacja Ad Arte, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Mobil-ad, Intu, MiuForm, Robot Gentleman, Spółdzielnia PR, Myślnik, SmartVerum, Dulux

Olga Sokal

rzeczniczka prasowa

media@poznandesignfestiwal.pl

+48 781 938 787